V uplynulých dnech světová média přinesla zprávu, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan posvětil přeměnu chrámu Hagia Sofia z muzea na mešitu.

O jeho přeměně uvažovala Erdoganova vláda již dlouho, podle komentátorů evidentně s cílem zajistit si výraznější podporu tureckých islamistů a nacionalistů, pro něž je chrám i symbolem historické porážky křesťanské Konstantinopole.

Poslanec Jiří Mihola, který je profesí vysokoškolský učitel a historik, se rozhodl oslovit tureckého zástupce v České republice: „Když se do něčeho pustím, tak důsledně. Ohledně přeměny HAGIA SOFIA (památka UNESCO) z muzea na mešitu jsem napsal dopis tureckému velvyslanci v Praze a také otevřený dopis ministrovi zahraničních věcí Petříčkovi. Od tureckého velvyslance jsem již obdržel odpověď a pozvání k osobnímu setkání. Nepředpokládám, že kvůli mně své rozhodnutí přehodnotí, ale pokud se Turecko nazývá demokratickou zemí, mělo by akceptovat názor demokratických partnerů. Jak uvádím v dopise – obávám se, že tak dojde k prohloubení rozkolu mezi křesťany a muslimy a podkopání křehkých základů mezináboženského dialogu. “

Pro zajímavost jsou dopisy přiloženy níže.