Lidovci podpoří dostupné bydlení, chtějí postavit třicet tisíc nových bytů

Publikoval 2.10.2017Aktuálně

Tisková zpráva, 2.10.2017, Brno

KDU-ČSL usiluje o větší podporu obcí v budování dostupného bydlení. To by mělo být určeno všem, kteří nedosáhnou na hypoteční úvěr, ale přesto jsou schopni splácet. Reagují tím na strmý růst cen bytů v posledních letech.

Ceny bytů za posledních pět let vzrostly až o 31 %, zatímco průměrná mzda ve stejném období dosahuje zhruba polovičního růstu. To vede k tomu, že řada lidí si vlastní bydlení nemůže dovolit. Stát by však měl mít primární zájem na tom, aby si pracující lidé mohli během svého života pořídit vlastní byt,“ uvedl jihomoravský lídr KDU-ČSL Jiří Mihola.

Nad podporou dostupného bydlení již uvažují v Brně. V připravované strategii bydlení chce magistrát podpořit družstevní bydlení, které pomůže pracujícím lidem ke koupi bytu a motivuje tím absolventy brněnských vysokých škol, aby zůstali trvale ve městě.

Do družstevního bydlení město vstoupí jako jakýsi garant celého projektu. Do družstva budou moci vstupovat lidé coby fyzické osoby s vkladem 200 tis. Kč a město s částkou v hodnotě pozemku, na kterém se bude stavět. Zpravidla půjde o pozemky ve vlastnictví města. Po dvaceti letech dojde ke splacení hypotéky i ceny pozemku,“ přiblížil plánovaný systém první náměstek primátora Petr Hladík.

Tento systém chtějí lidovci převést také na celorepublikovou úroveň.

Ze státní úrovně musíme obcím finančně pomoct s výstavbou dostupných bytových domů. Ve Státním fondu rozvoje bydlení chceme vytvořit novou kapitolu. Do té budou putovat finance ze státního rozpočtu a zasadíme se i o získání prostředků z Evropské investiční banky. Cílem je, aby lidé měli možnost bydlet ve svém, považujeme to za právo každého pracujícího člověka,“ dodal Mihola.

Dostupné bydlení bude sloužit těm, kteří pracují, ale při současných přísných podmínkách bank nedosáhnou na hypotéční úvěr, přesto jsou ale schopni určitou měsíční částku splácet.